Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Planowanie
19 października 2022

Poznaj 3 proste sposoby na stworzenie witającej atmosfery

Autor:
Szymon Kubosz
Szacowany czas czytania: 8min

Niektórzy ludzie twierdzą, że społeczeństwo dzieli się na introwertyków i ekstrawertyków, gdzie pierwsza grupa ceni sobie prywatność i raczej stroni od większych zbiorowisk ludzi, a druga wręcz kocha przebywać z innymi i dzielić się wszystkimi swoimi przeżyciami. Mówi się, że ekstrawertyk zawsze znajdzie sobie kompana do rozmowy, zaś introwertyk znajdzie wymówkę, by od tej rozmowy uciec. Pomimo tak znacznych różnic, zwłaszcza w kontekście dynamiki relacji, każdy musi jakoś wpasować się do nowej grupy. W tym artykule chciałbym podzielić się z Tobą moimi trzema sposobami, które pomogą Ci stworzyć przyjazną i otwartą na nowe osoby grupę młodzieżową.

Słowo zachęty

Zanim jednak przejdziemy do tych praktycznych porad, chciałbym byś zrozumiał jedną podstawową prawdę. Bez względu na to czy jesteś ekstra- czy introwertykiem, Twoim największym atutem jest Boża miłość, którą pragniesz obdarzyć nastolatków oraz Twoja pasja do pracy z nimi. To właśnie te dwie cechy są kluczowe w budowaniu nie tylko przyjemnej i ciepłej atmosfery, ale i prawdziwych, głębokich relacji.

Twoim największym atutem jest Boża miłość, którą pragniesz obdarzyć nastolatków oraz Twoja pasja do pracy z nimi.

Myślę, że warto również na moment skupić się na emocjach towarzyszących zarówno Tobie, jak i nowej osobie przechodzącej na Wasze spotkanie. Czasem zapominamy jakie dziwne uczucia i myśli pojawiają się na moment przed naciśnięciem klamki, gdy po raz pierwszy stoisz  przed wejściem do nowego środowiska. Szybsze bicie serca, niepewność, płytszy oddech i to dziwne ssanie w żołądku… Brzmi znajomo? Dlatego też, nawet jeśli uważasz się za introwertyka, to drogi liderze, chciałbym zostawić Cię z następującą myślą: Bez względu na to jak bardzo stresuje Cię podejście do nowej osoby, ta osoba stresuje się bardziej niż ty. W końcu to ona prawdopodobnie nie zna tu nikogo, nie ma pojęcia jak będzie wyglądać Wasze spotkanie i czy zostanie zaakceptowana przez resztę grupy. Wiedząc to wszystko, czy jesteś gotów włożyć trochę wysiłku, by ułatwić ten proces nowej osobie?

Tworzenie witającej atmosfery

Według mnie, najgorszą rzeczą w trakcie dołączania do jakiejś nowej grupy jest ten dziwny moment, kiedy przechodzę przez drzwi i widzisz kilka skupisk rozmawiających ze sobą, a ja stoję niepewnie i z przerażeniem zastanawiam się jak wbić się do rozmowy z obcymi… Dlatego też, pierwsza rada, którą mam dla Ciebie brzmi: stwórz kulturę witania

  1. Stwórz kulturę witania

Jedną z moich ulubionych rzeczy, którą widzę na naszych spotkaniach jest nasza niepisana zasada – każdy wita każdego. Choć brzmi to jak coś oczywistego, to jednak jest to coś, co zmienia wszystko. Moim zdaniem te pierwsze minuty mają ogromny wpływ na poczucie przynależności do grupy. W końcu czy może być coś milszego niż widok uśmiechu na twarzach Twoich przyjaciół, który na Twój widok ruszyli pędem by Cię uściskać, przybić piątkę lub żółwika? 🙂 Kiedy na spotkanie przychodzi ktoś całkiem nowy, podejdź, przedstaw się i pyk! – w ten sposób w ciągu pierwszych 30 sekund nowy uczestnik zbudował pierwszą znajomość!

  1. Przedstaw nowego uczestnika innym

Kolejna rada, którą mam dla Ciebie jest mocno powiązana z poprzednią: przedstaw nowego uczestnika innym. Jestem przekonany, że jesteś fascynującą osobą, drogi liderze, jednak zachęcam Cię, byś po kilku zdaniach zapytał “Czy poznałeś już może Tomka?”, a następnie przedstawił nową osobę kolejnemu uczestnikowi. Dzięki temu, w naturalny sposób staniesz się pomostem w rozpoczniesz budowaniu nowych relacji w grupie. Z moim obserwacji wynika, że dużo łatwiej poznaje się kogoś, jeśli w rozmowie uczestniczy też ktoś trzeci. Nagle znika cała presja ciągnięcia konwersacji i zadawania kolejnych pytań. Mając przy sobie kogoś znajomego dużo łatwiej jest dzielić się swoimi historiami, przez co cała interakcja staje się coraz mniej wywiadem, a coraz bardziej prawdziwą rozmową.

  1. The Becca Rule

Jeśli jednak prowadzenie rozmów nie jest Twoją mocną stroną, to zachęcam Cię do skorzystania z trzeciego sposobu, który nazywam the Becca rule. Jakiś czas temu moja przyjaciółka Becca opowiedziała mi o swoim sposobie budowania relacji z osobami, które nie są zbyt rozmowne. Postawiła ona sobie wyzwanie, by na każdym spotkaniu młodzieżowym porozmawiać z KAŻDYM uczestnikiem i zadać mu przynajmniej pięć pytań. Tak jasne wytyczne motywowały ją do interakcji z wszystkimi, a jednocześnie niewielka liczba pytań do zadania sprawiała, że miała ona możliwość porozmawiania z dosłownie każdą osobą. Oczywiście, jeśli jakaś rozmowa “klei się lepiej”, to warto ją kontynuować, byleby tylko znaleźć moment na porozmawianie z innymi.
Ciekawą myślą, która łączy się z ów sposobem działania jest fakt, że jeśli przez miesiąc, tydzień w tydzień będziesz zapamiętywać co najmniej 5 odpowiedzi danej osoby, to po czwartym tygodniu będziesz znać prawdopodobnie o 20 więcej faktów na jej temat niż pozostałe osoby z młodzieżówki! Zapytałeś o zainteresowania i usłyszałeś, że dana osoba lubi jeździć na deskorolce? Świetnie, zapytaj o to czy zna jakieś tricki, gdzie jest najbliższy skatepark albo czy ma jakąś szaloną historię związaną z deską. Tydzień później możesz zacząć rozmowę od tego samego tematu lub zmienić kierunek i zapytać o stres związany z nadchodzącym tygodniem. Pamiętaj jedynie o indywidualnym podejściu do każdej z tych rozmów. W końcu Twoim celem jest budowanie relacji, a nie przeprowadzanie ankiety wśród młodzieży 🙂

Myśl końcowa

Gdybym miał podsumować jakoś te trzy rady, to powiedziałbym, byś celowo inicjował rozmowy, zapraszał do nich coraz to więcej osób i zapamiętywał każdą z nich. Dobra atmosfera na naszych spotkaniach wynika z naszej pasji i miłości. Dlatego też, bez względu na to czy jesteś duszą towarzystwa, czy raczej samotnym wilkiem, Twoja krótka interakcja może przynieść ogromny owoc i prawdziwą zmianę w życiu tak wielu młodych ludzi.

  • Słowo zachęty
  • Tworzenie witającej atmosfery
  • Myśl końcowa

Sprawdź również: