Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Nauczanie
18 stycznia 2023

4 gotowe nauczania – „3 Kłamstwa Tożsamości”

Autor:
Jacob Hash
Szacowany czas czytania: 4min

Poniżej macie do ściągnięcia serię 4 wykładów o naszej tożsamości, oparte na kuszeniach Jezusa. Są to pełne skrypty, do których potrzeba tylko dodać parę historii z waszego życia, i będą gotowe do użycia. Oczywiście możecie je pozmieniać i dopasować do waszej grupy.

Kontekst Biblijny

Ale zanim je po prostu powiecie, warto samemu spędzić trochę czasu studiując te fragmenty, z szczególną uwagą na odniesienia do starego testamentu. To, co Jezus przechodził i jak odpowiadał i co naprawdę miał na myśli, jest wielce ukryte dopóki nie zrozumiemy kontekstu tego, co cytował. W skrócie, odnosił się do 40 lat błądzenia Israelitów w pustyni. Tam, gdzie oni nie dosięgali Bożego ideału, on dawał radę.

Fragmenty, w których warto będzie spędzić trochę czasu, to:

  • Ew. Łukasza 3:21-22
  • Ew. Łukasa 4:1-13
  • Ks Powtórzonego Prawa 6
  • Ks Powtórzonego Prawa 8

Przegląd 4 wykładów:

1 wykład – ogólny kontekst, zrozumienie dlaczego Jezus w ogóle poszedł do pustyni, i jakie znaczenia ma to, co się tam działo. To jest skupienie na tym, czym jest tożsamość, i jaką tożsamość Bóg ma dla nas w ofercie.

2 wykład – Pokusa: „jeżeli naprawdę jesteś synem Boga, zamień tą skałę w chleb.” Jezus wybiera, by polegać na Bogu, zamiast szemranie i szukanie innych opcji, tak jak postąpił Izrael.

3 wykład – pokusa: „jeżeli chcesz mieć dobre życie (bogactwo i autorytet), to uwielbiaj mnie zamiast Boga.” Jezusa patrzy tylko na Boga, a nie na to, co ma.

4 wykład – Pokusa: „rzuć się z dachu tej świątyni, i pokaż wszystkim już teraz, kim jesteś. Zmusz Boga, by działał szybciej.” Jezus wybiera by czekać na Boży plan w Bożym czasie.

Układ skryptów:

Wykłady wykorzystują format Hook, Book, Look, Took. Nie musisz być mistrzem tego systemu, by użyć tych wykładów; raczej, wypisaliśmy, by dać kolejny przykład wykorzystania tego układu.

Hook, Book, Look, Took

Niektóre akapity są w [nawiasach kwadratowych i pod kątem] – to jest notatka dla wykładowcy, a nie do przeczytania na głos. 

W paru z wykłądów są linki do filmików na youtubie. Możesz ich nie wykorzystać, albo wybrać inne, choć uważamy, że te sugerowane fajnie oddają przesłanie.

Wykłądy te zostały przygotowane przez Jacoba Hasha. Jeżeli macie jakieś pytania albo myśli co do tych wykładów, skontaktujemy się z nim mailowo: jhash@fala.net.pl.

Powodzenia!

Autor

Author

  • Jacob Hash

    Jestem Jacob i od 4 lat działam w Fali, odpowiadam za prowadzenie szkoleń i działania związane z materiałami uczniowskimi. Jestem też liderem młodzieżowym we Wrocławiu. Głęboko wierzę, że uczniostwo to najlepszy sposób, by szerzyć Królestwo i chcę pomóc innym to robić więcej i więcej. Kocham każdego rodzaju grę, im głośniejsza i bardziej skomplikowana, tym lepiej :)

Sprawdź również: