Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
twój rozwój
2 sierpnia 2022

Metoda nauczania, której nie da się zapomnieć – HOOK, BOOK, LOOK, TOOK

Autor:
Michał Skiba
Szacowany czas czytania: 4min

Przed Tobą twoje pierwsze rozważanie? A może szukasz nowej formy? Tak czy siak zapoznaj się z HOOK, BOOK, LOOK, TOOK – 4 elementami budowania nauczania.

HOOK | HACZYK

Jak rozpoczniesz swoje nauczanie? To jest moment w którym słuchacze zdecydują się, czy poświęcą ci uwagę czy nie. Dobrym pomysłem na haczyk są pytania, historie, opowieści, napięcie, albo nawet prowokacja. Coś, co naraz pomoże zbudować zaufanie, oraz zbudować przestrzeń do nauki i określić kierunek.

BOOK | KSIĘGA

To Słowo Boże jest główną podstawą wszystkiego co komunikujemy, i musimy dać mu odpowiedni szacunek. To nie jest miejsce by dzielić się naszą opinią, ale by przychodzić do żywego Słowa Boga. Dlatego musimy zadbać o określenie kontekstu księgi, historii, i kultury. Pamiętaj, możesz zaprezentować Słowo na różne sposoby, które mogą pomóc podkreślić konkretne charakterystyki tego fragmentu.

LOOK | ZOBACZ

Odkryj główne prawdy tego fragmentu. Tutaj odkrywamy co Bóg mówił do ludzi tam wtedy, i co mówi do nas teraz. Robimy to przez interpretację fragmentu w kontekście i odkrywanie jak ta prawda wyglądała w innych miejscach w Biblii. Oczywiście w tej części też trzeba pokazać, jak to wygląda w moim życiu teraz. Tu właśnie najczęściej przydają się różne ilustracje bądź świadectwa.

TOOK | ZASTOSUJ

Jak daną prawdę mamy zastosować w naszym życiu? Jak mamy być wykonawcami słowa, a nie tylko słuchaczami? To może wyglądać różnie w zależności o kontekstu nauczania, ale celem jest, by odbiorcy mogli wyjść z konkretnymi krokami, albo przynajmniej parę pomysłów do przemyślenia. Oczywiście, co odbiorcy zrobią z tym dalej jest odpowiedzialnością ich i Ducha Świętego, więc daj też przestrzeń na refleksję. Dużym niebezpieczeństwem jest, że zabraknie ci tutaj czasu.

Rozkład czasowy elementów

Rozkład czasowy zazwyczaj wygląda mniej więcej tak:

 1. Hook – 10% czasu
 2. Book – 30% czasu
 3. Look – 30% czasu
 4. Took – 30% czasu

Zasoby pomocnicze:

Na dole znajdziesz plik z szablonem, który poprzez pytania przeprowadzi cię przez proces przygotowania rozważania.

Ta metoda w praktyce

Zachęcamy do przeczytania notatek do rozważania opartego na tej metodzie – „Bóg jest dobry, więc nie muszę szukać gdzie indziej”.kliknij żeby przeczytać

 

 • HOOK
 • BOOK
 • LOOK
 • TOOK
 • Dodatkowe info
Autor

Author

 • Michał Skiba

  Jestem Michał i mam ogromny przywilej być prezesem Stowarzyszenia Fala. Moją pasją jest osobiste towarzyszenie młodzieży w ich wielopłaszczyznowym rozwoju, który prowadzi ich do dojrzałości. Moim marzeniem jest aby każdy nastolatek w naszym kraju miał alternatywę spojrzenia na swoje życie z Bożej perspektywy.

Sprawdź również: