Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Gry
20 października 2022

Gra bez przygotowania – Tap!

Autor:
Jacob Hash
Szacowany czas czytania: 4min

Tap!

Chciałbym Ci zaproponować grę last minute “Tap!”, która nie wymaga zbyt wiele ruchu. Ta zabawa może być dobrym sposobem na sprawdzenie koncentracji i uwagi osób z Twojej młodzieżówki. Zasady tej zabawy warto tłumaczyć stopniowo, tak, by każda z osób mogła przećwiczyć konkretne znaki.

Przygotowanie

Przed rozpoczęciem gry poproś wszystkie osoby by utworzyły jedno koło, a następnie uklęknęły z dłońmi opartymi przed sobą na ziemii. Następnie każdy z graczy unosi swoją prawą dłoń i przedkłada ją nad leżącą na ziemi dłonią sąsiada. W efekcie tego zabiegu wszystkie ręce na podłodze zostaną poplątane. Tak powinna wyglądać kolejność dłoni przede mną: moja lewa dłoń – prawa dłoń pierwszego sąsiada – lewa dłoń drugiego sąsiada – moja prawa dłoń.

Wprowadzanie zasad

Jeśli wszystko się zgadza, możesz zacząć tłumaczyć pierwszą zasadę – pojedyncze tapnięcie. Wybrany gracz uderza jeden raz w podłogę i przesyła sygnał do kolejnej ręki zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ta ręka powinna uderzyć jednokrotnie, aby przesłać sygnał do następnej i tak dalej. Spróbujcie w ten sposób przetransportować sygnał wokół całego koła.

Udało się? Świetnie! Czas dodać kolejną zasadę – jeśli któryś z graczy, zamiast uderzyć dłonią raz, zrobi to dwukrotnie (Tap-tap!), to odwraca on kierunek przepływu sygnału.

Od tego momentu gramy na odpadanie! Jeśli któryś z graczy zbyt długo będzie się zastanawiał nad ruchem lub pomyli się i oderwie swoją dłoń poza swoją kolejką lub to musi usunąć ją z gry.

 

Dodatkowa zasada

Kiedy będziecie w stanie posługiwać się dwoma zasadami, możecie rozważyć dodanie jeszcze jednej – pominięcia. Zamiast uderzać płaską dłonią (tap!), gracz zdecyduje się na uderzenie pięścią, to pomija kolejną dłoń i przerzuca sygnał do następnej. Z biegiem gry coraz to więcej rąk zacznie odpadać, skutkiem czego nagle Twoje obie dłonie mogą sąsiadować ze sobą;  kilkukrotna zmiana kierunku i pominięcie sprawią, że pozostali gracze będą musieli porządnie się skupić, by nie pomylić kolejności.

Zakończenie

Zabawę wygrywają dwie ostatnie osoby, których dłonie pozostaną w grze.

 

  • Przygotowanie
  • Wprowadzanie zasad
  • Dodatkowa zasada
  • Zakończenie
Autor

Sprawdź również: